TERAPIA MANUALNA MIĘŚNIOWO POWIĘZIOWYCH...
Zapraszamy na kurs terapia manualna Mięśniowo powięziowych punktów spustowych
Punkty spustowe to miejsca w ciele, które wykazują zaburzoną mikrostrukturą w obrębie włókien mięśniowych. W obrazie mikroskopowym widoczne są zmiany takie jak zmniejszona liczba jąder komórkowych oraz mitochondriów, uszkodzenie siateczki sarkoplazmatycznej, zaciera się symetryczne prążkowanie sarkomerów oraz pogrubienie danego włókna. Ponadto obserwuje się także zmiany na poziomie organizacji warstw powięzi (tkanki łącznej) otaczającej komórki mięśniowe w formie śródmięsnej oraz całe pęczki w formie omięsnej.
Często zdarza się, że ból z którym zgłasza się pacjent ma charakter rzutowany przez co niejednokrotnie jako źródło wskazywane jest zupełnie inne miejsce, co zdecydowanie utrudnia diagnozę. Bardzo ważny jest w tym miejscu szczegółowy wywiad z pacjentem oraz precyzyjne badanie palpacyjne.Punkty spustowe identyfikowane są najczęściej za pomocą:– palpacji płaskiej, która polega na wywieraniu kciukiem lub innym palcem ucisku na mięsień, dociskając go w kierunku do kości, która leży głębiej lub– palpacji szczypcowej, w której terapeuta uciska dany mięsień pomiędzy palcami.Kiedy już punkty spustowe zostaną zlokalizowane istotna jest ich eliminacja. Impulsacja związana w drażnieniem nocyceptorów w szczególności związana z aktywnymi jak również z latencyjnymi punktami spustowymi może doprowadzać do ośrodkowego uwrażliwienia (centralnej sensytyzacji) co będzie doprowadzało do obniżenia tolerancji na bodźce zewnętrzne. Kolejnym elementem jest zmiana wzorca ruchu poprzez zmiany wynikające z osłabieniu mięśni/mięśnia w którym znajduje się punkt spustowy, co wpływa na sposób w jaki się poruszamy. Organizm wprowadza patologiczne wzorce, aby uniknąć dolegliwości bólowych bądź ze względu na osłabienie siły mięśniowej, które z kolej prowadzą do powstawania następnych punktów spustowych oraz przeciążania innych tkanek wchodzących w skład narządu ruchu. W konsekwencji dysfunkcja rozprzestrzenia się na pozostałe struktury.
Przystępując do terapii punktów spustowych musimy przede wszystkim posiadać wiedzę na temat powiązania poszczególnych mięśni ze zgłaszanymi przez pacjenta objawami oraz technik jakie należy wówczas zastosować.
Istnieje możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.
Po ukończeniu kursu uczestnik będzie
- znał etiologię i patofizjologię mięśniowo-powięziowych zespołów bólowych;
- potrafił zdiagnozować i ocenić mechanizm powstawania MPS;
- określić wpływ punktów spustowych na stan swojego pacjenta;
- posiadał praktyczną wiedzę odnośnie wykonywania terapii manualnej i metod wspomagających leczenie punktów spustowych;
Zapraszamy,
Centrum Wiedzy Praktycznej